?

חמש עצות למתאמנים המתחילים את דרכם בקראטה – עמרי כבירי (קיו 1, דוג'ו רעות)

חמש עצות למתאמנים המתחילים את דרכם בקראטה – עמרי כבירי (קיו 1, דוג'ו רעות)

אז החלטת ללמוד קראטה ואתה בצעדך הראשונים בדוג'ו…

לעיתים נדמה לנו כי איננו מתקדמים כלל. סביבך, כך נדמה, יש מתאמנים רבים מתקדמים יותר, מהירים יותר וטובים יותר. האם אגיע לכך בעצמי?

אל דאגה, ליקטנו מספר עצות על מנת לסייע לך להתקדם מהר.

היינו שם, גם אנחנו עמדנו בקצה השורה עם חגורה לבנה וקדנו קידה בפעם הראשונה בפני הסאנסיי.

כל העצות שאנו מונים הן מנסיוננו האישי. למען האמת, עד היום אנו נאחזים בעצות אלו בכדי להמשיך להתקדם ולשפר את הקראטה שלנו.

  1. אימון בבית – כן, כן. אנו נפגשים פעם-פעמיים בדוג'ו במהלך השבוע אך אלו שמתקדמים יותר הם אלו שמשקיעים יותר.

 

בכל פעם שאנו לומדים תנועה חדשה או קאטה חדשה אנו לוקחים איתנו את המטען הלימודי החשוב הזה ומתאמנים עליו בבית. בשלבים הראשונים די באימון של 15 – 30 דקות בכל יום בכדי לראות שיפור תוך חודשים ספורים.

 

  1. התמדה – לכולנו רגעים של שפל וגאות, רגעים של שבירה בהם החיים סוחפים אותנו לעבודה ולעיסוק בדברים שונים. גם השינוי במזג האוויר גורם לנו לחשוב שאולי בימים החמים של הקיץ כדאי לנו להישאר בבית קרוב למזגן. רגעים אלה גורמים לנו לחשוב "היום אני יכול לוותר על אימון, אלך בשבוע הבא".

 

עצור!

 

כל שיעור מקדם בצעד נוסף, באלמנט נוסף לקראת הבנה מעמיקה יותר של הקראטה. ההתקדמות תלויה בעיקר בהתמדה, תן לשיעורים בדוג'ו להוות מקום של שקט נפשי ושל התמקדות בכאן ועכשיו.

 

  1. גמישות וכושר – כל שיעור קראטה בדוג'ו לוקח כשעה וחצי. זה הזמן הניתן לסאנסיי שלנו להעביר ידע רב של שנים ולנסות להשקיע בתלמידים המגיעים לשיעור. זה הזמן שניתן לכל תלמיד להפיק את המקסימום מהסאנסיי שלו.

 

בכדי לעמוד באימונים המפרכים, לבעוט גבוה ולהגיב מהר צריך מידה רבה של גמישות וכושר. גם אם אתה סבור שאינך גמיש כמו אחרים או שאתה בכושר ירוד – אל דאגה. ישנם מתאמנים רבים בקראטה עם מגבלות פיזיות אך הם אינם נותנים לדבר לעצור בעדם. תמיד יהיו אנשים מהירים יותר, גמישים יותר וחזקים יותר. נסה לחזק את החולשות שלך ועם הזמן תראה שהקראטה משתפר משמעותית.

 

  1. התמסר ללימוד – כל מי שמגיע לדוג'ו לשיעורים ראשונים מבקש מיד לדעת – למה אנו עושים תנועות שונות? מה האפליקציה של כל תנועה? מה המשמעות של הקאטה? ועוד שאלות לרוב.

 

לאט לך.

 

הקראטה נלמד ברובו באמצעות חזרה על תנועות, בחיקוי הסאנסיי באימונים ובאימון זוגות. לעיתים, ניתן להסביר דברים באלף מילים מבלי שהדבר יועיל. ההבנה מגיעה עם הזמן, כשהגיע הזמן לגוף ולמוח למזג ולהפנים את התנועות ואת ההסברים בשיעורים בדוג'ו. כל דבר עיתו.

 

  1. לאט לאט הדברים מגיעים מהר – רק בסרטי קראטה התלמיד הצעיר לומד תוך זמן קצר להיות מאסטר. בחיים הדברים אינם כך. תורת הקראטה אינה נלמדת ביום ומאסטרים אמיתיים מגיעים למקום בו הם נמצאים לאחר אימון של שנים (ואף הם ממשיכים ללמוד מדי יום).

 

בהתאם, נסה לזכור מכל שיעור רובד נוסף שניתן לך וחזור ותרגל זאת עד שהדבר ייטמע בזיכרון. בסופו של דבר החזרה האיטית ושיפור התנועות מובילים לשיפור בטכניקה ושיפור כללי בקראטה.

 

אם תדבוק בעקרונות אלה – בדוק עצמך מדי שנה ותיווכח שעשית שיפור עצום !!

זכור כי כל אימון מקדם אותך פסיעה אחת קדימה…

/ מאמרים

Share the Post

About the Author

Comments

Comments are closed.