?

על אימון מיוחד

אימון מיוחד 1

על אימון מיוחד

(תרגום באדיבות ברוך קונייבסקי)

"אנו מומחים בלדאוג לעצמנו כתינוקות רכים. עלינו גם להביט בעצמינו בעיניים קפדניות וביתר קשיחות"

(טסוטומו אושימה)

שוטוקאן ישראל מקיימת פעמיים בשנה (קיץ וחורף) אימון מיוחד בעוצמתו ובאינטנסיביות שלו. אימונים אלו כשמם כן הם "אימון מיוחד".


האימונים המיוחדים הינם האירועים החשובים ביותר עבור כל מתאמן קראטה
. באימונים אלו מתאפשר לכל מתאמן לדחוף עצמו לקצה גבול יכולתו. האימונים מתקיימים במתכונת של שלושה עד ארבעה ימים רצופים כשבכל יום נערכים מספר אימונים בעלי אופי שונה בכל אחד. קיימת הסכמה רחבה בקרב מתאמנים רבים שחווית האימון המיוחד היא בעלת עוצמה ייחודית הנובעת מהיות האימון תובעני ביותר ונדרש לגייס מאמץ נפשי וגופני רב ביותר. עם זאת הסיפוק שמשאירה החוויה רב באותה מידה.

מתאמנים חדשים יורשו להשתתף באימון המיוחד רק לאחר שהמדריך/מאמן משוכנע במצבם הפיזי ובכושרם הגופני. כמו כן, המתאמנים special traningהחדשים צריכים להגיע לרמת מיומנות מספקת בשלושת מרכיבי האימון בקראטה: קיהון (התנועות הבסיסיות), קטה (סידרת תנועות משולבות יחד) וקומיטה (קרב מובנה).

במהלך האימון המיוחד, הארוך יותר (בקיץ) מתקיימים אימונים משותפים לכל המשתתפים ובנוסף, אימונים ייחודיים למתאמנים בעלי דרגות מתקדמות. אימון לבעלי חגורה שחורה ואימון לבעלי חגורה חומה.

לכל משתתף באימון המיוחד ניתנת ההזדמנות להתאמן בצוותא עם מתאמנים אחרים, בעלי דרגות שונות ומדוג'ויים שונים. כולם יחד מתאספים כדי לקיים את האימון הקשה ולעמוד באתגר של עמידה במאמץ נפשי וגופני אינטנסיבי.

האימון המיוחד מתקיים לרוב במקום מוגדר וסגור כגון, פנימייה או בית ספר והמתאמנים יבלו את כל שעות היום יחד במנוחה, שינה ואכילה בזמנים הפנויים מאימונים. סביבה זו מאפשרת למתאמנים גם להכיר ולהתחבר למתאמנים אחרים של שוטוקאן. מגורים נפרדים מוצעים למתאמנים ומתאמנות, כך שניתן לשמור על פרטיות.

האימון המיוחד מאפשר למתאמן הרציני בקראטה להביא את עצמו לדרגה גבוהה יותר מבחינה רוחנית ופיזית גם יחד. במהלך האימון נהוגים כללים קפדניים של נוכחות בכל האימונים, הימנעות משתיית משקאות חריפים ועישון או צריכת סמים וכן מפעילות מינית.

בהתאמה עם מסורת אומנויות הלחימה הותיקות, העיקרון של "מה שמתחילים חייבים לסיים", המשתתפים באימון המיוחד אינם ראשיים לעזוב או להפסיק את האימון עד סיומו הרשמי המוכרז ע"י מעביר האימון (בד"כ יהיה זה סיניור בדרגת יודאן או גודאן). מתאמן שהפר הנחייה זו מאבד את זכותו להימנות על חברי אירגון שוטוקאן ישראל ולא יורשה להצטרף ולהתאמן בדוג'ויים של שוטוקאן ברחבי הארץ. הארגון מקפיד שלא יהיו יוצאים מהכלל באשר לעיקרון זה.

מקורותיו של האימון המיוחד מגיעים אלינו מאמני שיטות הלחימה בעבר. אלו ביקשו באימוניהם לבחון את מסוגלותם הפיזית והנפשית לעמוד בתנאי קיצון, תוך ניסיון לגייס את כל משאבי הכוח הפנימיים. תוך כדי חיפוש של מקורות כוח פנימיים גילו שבמתאמן קיימים מקורות עוצמה נוספים הבאים לדי ביטוי במצבי דחק וקושי. ואכן, המטה העיקרית של האימון המיוחד, עבור כל מתאמן בנפרד, היא לדחוק את עצמו, למצב של קושי פיזי ונפשי, עד קצה הגבול האמיתי, וע"י כך להגיע למודעות עצמית והכרה של יכולותיו האמיתיים.

סדהרו הונדה (Sadaharu Honda), אחד הסיניורים של שוטוקאן, ניסח את הרעיון הכללי של האימון המיוחד במילים אלו:

"אנו יודעים שהאדם הוא עדין כלפי עצמו ומשתדל לחיות את חייו בנוחות. במצב זה הוא משמר רק את הקיים בו. הדרך היחידה לגלות משהו חדש בתוכנו, הוא לדחוף את עצמנו, חזק קדימה. מטרתו של האימון בקראטה הוא להשיג עוצמה פיזית ונפשית ע"י חשיפתנו למצבים קשים."

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *