?

קראטה בגיל מתקדם

קראטה מעבר לגיל

(מתוך עבודה של פאול אל עזרא, קורס מאמנים)

" …אחד המאפיינים המדהימים ביותר של הקראטה הוא שכל אחד, למעשה, יכול לעסוק בו, בין אם הוא צעיר או זקן, חזק או חלש, איש או אישה. יתירה מזאת , אין צורך אפילו שיהיה לך יריב לצורך אימונים…אין גם צורך במלבושים מיוחדים. אין הכרח אפילו בדוג"ו: אדם יכול להתאמן בחצר ביתו…מי שכל חפצו הוא לשמור על בריאותו ולאמן את גופו ואת רוחו ניתן לו לעשות זאת על ידי שיתאמן בקראטה בעצמו…"
(מסטר פונקושי , מתוך ספרו "אלה הם חיי")


"…אחת מנקודות התורפה של התרבות המערבית היא הקנאה שרוחשים לנוער והרצון להדמות לצעירים גם כאשר הגוף מתבגר. ישנן תרבויות אשר מעריכות את האוכלוסייה הבוגרת ותהליך ההזדקנות. לרוע המזל, ישנם אנשים אשר לא מתבגרים, אלה רק מזדקנים. בהזדקננו , יש לנו יותר ניסיון לשאוב ממנו ולהתחלק בו. ברוח, יש לנו את היכולת, תמיד, להישאר צעירים וסקרנים לגבי כל דבר, ולנסות להשתפר כל הזמן; זהו דבר נפלא. עלינו לזכור כי אין רע בלהזדקן. זהו דבר טבעי ועלינו להיות אמיצים לקבל זאת. אם ביכולתנו לשפר את עצמנו בכל יום, להיות מאושרים ולהמשיך להתאמן עד ליום שבו אנו אומרים "שלום" לעולם, אל לנו להתבייש להזדקן זהו דבר שעל כולנו להבין.
עם זאת עלינו לזכור כי מצבנו הגופני אינו דומה לזה שהיינו לפני לגיל שלושים, ולכן עלינו להיזהר. אין ביכולתנו לדחוף את עצמנו כפי שנהגנו בהיותנו בשנות העשרים לחיינו…"

(קטע מראיון עם אושימה סנסיי)

אושימה סנסיי מבצע קאטת הנגטסו בגיל 76

האם עלי להיות זקוף יותר, להתאמן זמן ממושך יותר מאשר הייתי מסוגל בהיותי בן עשרים? האם אני פטור מהזדקנות? עם השנים הופך הזמן יקר מפז. חיי נצח הם השלייה, מעבר לגיל חמישים אני חש שאני נכנס לשלב חדש בחיים, מצויד בכשרון חדש – הניסיון. יכול אני ללמוד ממנו. דרך פעילותי בקראטה דו אבקש להבהיר את הקשר בין הרוח והגוף. בגילי אימון אינו יכול להיות דומה למה שהיה פעם. הכוח הפיזי משתנה, התנועות משתנות ולא ניתן יותר להיכנס לאותם עומסים המאפיינים אימונים של צעירים יותר.

בעבודה זאת אשתדל לבחון אספקטים שונים של תהליך ההזדקנות, התרומה החיובית להתמודדות עם תהליך זה דרך, פעילות גופנית בכלל ואימון קראטה דו בפרט. אעזר בניסיון שצברו מסטרים גדולים וידועי שם, בחומר ביבליוגרפי, במחקרים ובמאמרים שפורסמו ע"י מכון וינגייט ובעולם, כמו כן בניסיוני האישי (גילי היום הוא חמישים ושש) רב השנים. מעבר להשפעת הפעילות הגופנית אגע בצד המנטלי שתרומתו היום אינה מוטלת בספק.

לקריאת כל המאמר לחץ כאן