העלון הדיגטלי של עמותת שוטוקאן אושימה דוג’ו קראטה-דו בישראל

מהדורה מספר 1, יוני 2022

פתח דבר

אנו שמחים לפרסם כאן את המהדורה הרשמית הראשונה על שלון שוטו-כאן. תודות לכל אלה שהגיבו על מהדורת הפיילוט, חיזקו את ידנו והציעו רעיונות והצעות לשיפור. תודה מיוחדת לאלה שצעדו קדימה והתנדבו לכתוב או לסייע למהדורה הזאת: רואי רויטמן, ראובן אלקיס, מוטי סיבוני ותמר יילון. תודה גם לנשיאי שוטוקאן: גודאן יניב פסו, יודאן אורן בירנצוויג, על התמיכה הרבה והסיוע בקידום הרעיון. בכל גליון, שיתפרסם אחת לחודשיים, ננסה להביא מגוון של ראיונות, רגעים ותובנות מקצועיות רלוונטיים. במהדורה הראשונה, בחרנו להתמקד בנושא המנטליות של הקראטה, שהוא לא רק קריטי להתקדמות האישית שלנו, אלא מה שהופך את הקראטה לדרך אמיתית לחיים.
לכל אלה מעוניינים ויכולים לתרום בכתיבה, עיצוב וצילום. נשמח לעזרתכם. פרטים ליצירת קשר בתחתית העמוד. העלון נוצר עבור חברי העמותה אך ניתן ואפילו רצוי להפיץ אותו לחברים וקרובים ולסייע בכך לחשיפה של הפעילות שלנו בשוטוקאן לקהלים חדשים. קריאה מהנה.

ראיון עם שיהאן שוטקאן ישראל, אלי כהן

שיהאן אלי כהן

קשה לדמיין את המהדורה הרשמית הראשונה של עלון שוטו-כאן, בלי ראיון עם שיהאן אלי כהן. אלי הוא אדם רב תארים, רב פעלים ועסוק מאוד; אז אנחנו מודים לו שהתפנה, תוך כדי שהותו ביפן הרחוקה, לראיון וידאו קצר.

אלי, מטבע הדברים, כשיהאן שלנו, יש המון דברים שהייתי רוצה לשאול אותך, אבל ננסה להתמקד בכמה נושאים בראיון הראשון הזה. הייתי רוצה להתחיל דווקא במנטליות, שהיא הנושא בו אנחנו מתמקדים במהדורה הראשונה הזאת:

איך היית מתאר את שלבי ההתפתחות בקראטה מבחינה מנטלית? האם כמו הטכניקה גם המנטליות ניתנת לשכלול אין סופי? האם ההתקדמות הטכנית והמנטלית קשורות זו בזו קשר הדוק?

“כשראיינתי את סנסיי אושימה לספר שכתבתי עליו, הוא סיפר לי שבילדותו הוא ידע לצייר מאוד יפה וגם למד קליגרפיה; כשנה-שנתיים אחרי שהתחיל ללמוד קראטה באוניברסיטת ווסאדה (בגיל 17), הדוד שלו, שהיה מומחה קליגרפיה, העיר לו שהקליגרפיה שלו התקלקלה.”

ברכות לגודאן פאול אלעזרא בהגיעו לגבורות

גודאן פאול אלעזרא, מדור המייסדים של שוטוקאן ישראל, חוגג יום הולדת 80 ולרגל המאורע בקשנו מיודאן תומר ולנסי, ראש דוג'ו רעננה, לברך את פאול: חלק מדרך הקראטה בה אנו הולכים, קוראת לצניעות והערצת מעשים במקום אנשים. על כן, אני מניח שפאול שתמיד חינך אותנו לצניעות, היה מעדיף שאכתוב על דוג'ו רעננה, אותו הקים לפני חמישים שנה, ולא בהכרח עליו.

את מי אנחנו מאמנים באימון המיוחד

ראיון עם נשיא ה BBC גודאן יניב פסו בעקבות אימון מיוחד חורף 2022

שלום יניב, כפי שאתה יודע, המנטליות בקראטה היא נושא משותף להרבה מהתוכן במהדורה הראשונה של שוטו-כאן, אז זו הזדמנות מצוינת לדבר קצת על האימון המיוחד בכלל ועל זה שנערך בחודש שעבר בפרט, כי זהו אולי המקום בו הדגש על המימד המנטלי בקראטה הוא הכי חזק ומורגש.
קודם כל איך היה האימון לדעתך?“אימון החורף האחרון היה אינטנסיבי כרגיל; מתוך 40 השעות שהיינו יחד התאמנו כמעט חצי מהזמן ,ובכל זאת היה זמן לאכול בנחת ולשוחח עם חברים. השתתפו 48 מתאמנים סך הכל. היו שני דברים מעניינים ושונים באימון הזה…”

דוג'ו אחד: אצל יאן אלעזרא ברמת הנגב

את המסע מהמרכז לדוג’ו ברמת הנגב, מתחילים בכביש שש, עם שלושה מסלולים בכל כיוון, די מהר אלה הופכים לשניים, עד שבקילומטרים האחרונים, לפני המועצה האזורית ומתנס רמת הנגב, ניכר שאפילו הסוללים התעייפו והכביש נהיה חד מסלולי לכל כיוון; החסרון מורגש כשאתה נתקע מאחורי מוביל טנקים מנומנם, היתרון הוא, השקט והאוויר המדברי שאין שני לו.

 

 

Empty your mind and the rest will follow

מאת גודאן רואי רויטמן

לפני 40 שנה התחלתי להתאמן בקראטה. שאיפת חיי הייתה להגיע לדרגת דאן 1,  חגורה שחורה. דרגה זו הייתה חלום בלתי מושג בעבורי. לאחר כמה שנות אימונים ומבחנים הוענקה לי דרגה זו והבנתי כי הדרך לעולם שלם של תובנות ויכולות רק החלה, וכי כנראה רב הנסתר על הנגלה. דרגת דאן 5, נראתה לי רחוקה, נשגבת, אך בת השגה. בשנות אימוניי פגשתי פעמים רבות את סנסיי אושימה וגם הקשבתי להרצאותיו. בכל האימונים שלו חזר והדגיש את המשפט הבא – No Power, Empty your Mind.

20 עקרונות

מדור חדש מאת סאנדאן מוטי סיבוני

תרגום של המורשת הרוחנית של המאסטר Gichin Fonakoshi מתוך הספר: “עשרים העקרונות המנחים של הקראטה”.

העקרונות התמציתיים בספר זה נכתבו בידי מאסטר גיצ’ין פונקושי Gichin Fonakoshi.
בשנת 1938 העלהGenwa Nakasone  את העקרונות על הכתב, והוסיף לכל עיקרון דברי הסבר קצרים, שאושרו על ידי מאסטר פונקושי בטרם יציאת הספר לדפוס.
הספר תורגם לאנגלית בשנת 2003 על ידי John Teramoto שכתב גם הקדמה קצרה.
בסוף הספר ישנם דברי סיום, שנכתבו על ידיJotaro Takagi  נשיא שוטוקאי קראטה-דו דאז. בהקדמה לספר, כותבGenwa Nakasone  שמאסטר Fonakoshi ייסד את עשרים העקרונות המנחים של הקראטה, כדי להנחות ולעודד את תלמידיו האישיים, לחקור את ההיבטים הרוחניים של דרך הקראטה, קראטה-דו.

פינת הנוסטלגיה: להלחם מול דוב

פית הנוסטלגיה הוא מדור חדש המביא קטעים רלוונטים מעלון שוטוקאן המקורי לדורותיו.

במשך יותר מ 20 שנה, יצא לאור עלון שוטוקאן המקורי שהכיל אוצרות של ממש בדמות ראיונות, כתבות וסיפורים שנכתבו ע”י חברי שוטוקאן לדורותיהם. הודות לגודאן ראובן אלקיס, כל העלונים שיצאו לאור אוגדו לאחרונה בקובץ דיגיטלי אחד. לכבוד העלון המקורי, אנו פותחים כאן את פינת הנוסטלגיה, שבה נביא בכל פעם מאמר, קטע או ראיון מעלוני העבר רלוונטי לנושאים בהם נעסוק.

 

 

אימונים אחרונים - אימונים אחרונים - אימונים אחרונים

חודשים אפריל – מאי היו משופעים באימונים ופעילויות של העמותה כולל:

  • אימון לבני 60 פלוס שהועבר ע”י גודאן ישראל רוזן והתמקד בנשימה תוך ניצול הידע הנרחב שלו מעולם הצלילה החופשית
  • אימון יודאנים בהובלת גודאן יניב פסו
  • אימון 75 ראנדורי והרמת כוסית לכבוד יום העצמאות בהובלת גודאן יניב פסו
  • אימון נשים בהובלת גודאן אמירה בר שלום
  • סדנת נוער בת יומיים במדבר בהובלת גודאן יאן לאעזרא וגודאן אסף כהני
  • אימון חגורות שחורות בדוג’ו פרדס חנה-כרכור בהובלת גודאן יניב פסו.

נתראה באימונים!

אימון נשים במדבר

מאת שודאן תמר יילון, דוג’ו רעות

החודש התקיים אימון נשים במדבר, בחוות שירת המדבר הנמצאת ליד באר מילכה ומגדלת עשבי מרפא [פתחת ניצנה, סוף העולם ימינה]. הגיעו כ-35 נשים מכל הגילאים ומכל הדרגות, החל מחודשים ספורים בקראטה ועד הותיקות ביותר, מדוג’ו מגוונים ברחבי הארץ, ואף זכינו לראות את דור ההמשך [לא רק נוער, אלא גם אם ובתה מתאמנות שתיהן].

אימון יום העצמאות - 75 רנדורי

מאת סאנדאן גדעון גלבוע, הדוג’ו המחתרתי

ביום שישי ה 6.5.22 התקיים אימון לכבוד יום העצמאות ה 74 למדינה. תאריך האימון עצמו שווה ציון: בתאריך הזה, בדיוק לפני מאה שנה, בתערוכת הספורט הלאומית הראשונה בטוקיו, ערך מאסטר פונאקושי את אחת ההדגמות הרשמיות הראשונות של הקראטה שהגיע מאוקינאווה ובכך החל את המסע להפיכת הקראטה לאומנות לחימה מוכרת ברמה העולמית.

עלון שוטו כאן

עורך: גדעון גלבוע

דרוש: מעצב/ת גרפי/ת מכיר Word Press / Elementor שיוכל לשדרג את הנראות של העלון שלנו.

רוצים לכתוב, להתראיין, להזמין אותנו לאימון אצלכם בדוג’ו? אנא פנו אלינו:

  | gngilboa@gmail.com | 054-5664485

USAIsrael
נגישות