שוטוקאן לוגו חתוך

העלון הדיגיטלי של עמותת שוטוקאן אושימה דוג’ו קראטה-דו ישראל

מהדורת פיילוט, אפריל 2022

קאטה: שימור, שיפור וחיבור 

מאמר מערכת

“לילה אחר לילה, לעיתים קרובות בחצרו האחורית של בית אזאטו, כאשר המאסטר עצמו פוקח עינו עלי, מתרגל הייתי קאטה פעם ועוד פעם, שבוע אחרי שבוע, לפעמים חודש אחר חודש, עד אשר שלטתי בה לשביעות רצונו של מורי. החזרה המתמדת הזאת על הקאטה אחת בודדת היתה מייגעת ומרגיזה ולעיתים אף משפילה. לא פעם נאלצתי ללחך עפר מרצפת הדוג’ו…”

בכירי ומתאמני העמותה מרכינים ראש עם לכתו של גודאן חיים תמר ז”ל

חיים תמר ז"ל

גודאן חיים תמר, היה מוותיקי ובכירי המאמנים בשוטוקאן ישראל וחלק מ”דור המייסדים” של העמותה. עם שחרורו מצה”ל בשנת 1968, החליט חיים שברצונו לעסוק באומניות לחימה. אחרי חיפוש ממושך, בחר בדוג’ו של מאיר יהל, שם התחיל את דרכו בשוטוקאן. יחד איתו בקבוצה, התאמנו אשר חן, מיקי דותן וזאב מנדלבסקי ומאוחר יותר הצטרפו אריה לוי ואחרים. באימון המיוחד הראשון בישראל, שנערך בירושלים בשנת 1975 בהנחיית סנסיי אושימה, חיים קיבל חגורה שחורה ומייד אחר כך פתח מועדון ללימוד קראטה בבית הספר “ביאליק” בחולון. בדוג’ו הראשון שלו, החלו מתאמנים בכירים רבים וביניהם יוסי ויניב מורסיאנו, משה אלבז, דני עמית ואחרים. בשנים 1977/8 השתף חיים בתחרויות המכביה וזכה במקום השלישי (מדליית ארד). בהמשך העביר את פעילותו לדוג’ו בקריית אונו ובבית עמנואל ברמת-גן יחד עם זאב מנדלבסקי. בשנת 1984 נסעו חיים וזאב יחד להשתתף בתחרויות קומיטה במסגרת 25 שנה ל”שטוקאן צרפת”, שם זכו במקום הראשון לקבוצות. שנה לאחר מכן היו שותפים שוב לזכיה במקום הראשון, הפעם בתחרות קומיטה קבוצתית במסגרת נסיעה ליפן שאורגנה על-ידי סנסיי אושימה. בשנת 2008 עבר חיים ללמד בבית הספר “אמונים” שם הקים את הדוג’ו האחרון שלו. 

חיים יחסר לכולנו. יהי זכרו ברוך.

 

הקאטה שלנו, הקאטה שלי
אחד על אחד עם גודאן יניב פסו

נפגשנו לשיחה עם נשיא ה BBC, גודאן יניב פסו, על הקאטה שנמצאת במרכז תוכנית האימונים שלו השנה.

שלום יניב וברכות על התפקיד החדש! הבחירה בקאטה אישית, שכמובן שונה ממתאמן אחד לשני, היא מעניינת כנושא אימונים משותף; מה עומד מאחורי הבחירה ועל מה נעבוד בעצם?

“תודה. בקאטה האישית שלנו אנחנו יכולים להביא לביטוי את עצמנו ואישיותינו בצורה המלאה ביותר.כל התפתחות למידה והבנה שלנו אפשר להביא לתוך הקאטה האישית.”

ציטוט החודש

"מה שלמדת בהאזנה לדברים של אחרים תשכח מהר מאוד. מה שלמדת דרך הגוף שלך, תזכור לשארית חייך." ג'יצין פונאקושי

דוג’ו אחד
אצל גודאן גיורא ברגל בדוג’ו שפירא

גם לתל אביבים שביננו, הגעה לאזור התחנה המרכזית היא מכו נסיעה לעולם אחר. במרחק של חמש או עשר דקות מהמקומות המוכרים לנו, הנוף משתנה, הבתים רעועים, האוכלוסיה אחרת. גם לוחמים מיומנים נכנסים לאזור הזה בחשש מסוים, חלקו מוצדק בשל הפשע הגואה באזור וחלקו קשור בחשש הטבעי שלנו מהזר והלא נודע. אבל גודאן גיואר ברגל משתלב בטבעיות בסביבה הזאת. כאומן שחללי היצירה שלו תמיד היו בדרום תל אביב, הוא רגיל אליה. במקום בו “נמצאת כל הג’יפה” כדבריו, “שם מתקיימת היצירה”. בכל הנוגע לדוג’ו של גיורא וספציפית קבוצת הילדים, מדובר ביצירה מיוחדת. נגיע לכך בהמשך.

אימונים אחרונים–אימונים אחרונים–אימונים אחרונים

בתחילת מרץ, התכנסו חברי העמותה בדוג’ו חולון לאימון הקומיטה הראשון של השנה. הגעגוע לאימונים המשותפים ולעבודה מול יריב עשו את שלהם: הגיעו למעלה מ 70 חברים, כולל כמות מרשימה של צעירים וחגורות לבנות. התחלנו באיפון וג’יו איפון קומיטה ומשם התפצלנו לצעירים ומבוגרים. הצעירים, בהובלת גודאן יניב מורסיאנו, החלו באימוני הכנה לתחרויות בעוד המבוגרים, בהדרכתו של גודאן יניב פסו, התמקדו בסלאו ג’יו קומיטה.

אומניות לחימה מהעולם:אימון נאגה וואזה וטוריטה בשוטוקאן צרפת

עלון שוטו כאן

עורך: גדעון גלבוע

רוצים לכתוב, להתראיין, להזמין אותנו לאימון אצלכם בדוג’ו? אנא פנו אלינו:

  | gngilboa@gmail.com | 054-5664485

USAIsrael
נגישות